تبلیغات

همه چیز درباره خواص عسل رازیانه

۰
بابا گندم | همه چیز درباره خواص عسل رازیانه | ارائه محصولات طبیعی با بهترین کیفیت توسط بابا گندم

در مناطقی که پوشش گیاهی غالبی دارد زنبور‌ها برای تهیه گرده و عسل مجبور به استفاده از تنها یک نوع گل می‌شوند بنابراین عسل تولید شده در نهایت عسلی با خواص دارویی و کاربرد درمانی بیشتری است.شما می توانید برای خرید عسل طبیعی و ارگانیک از فروشگاه اینترنتی بابا گندم استفاده نمایید.

مشخصات گیاه رازیانه

رازیانه گیاهی علفی یکساله یا دوساله است که ارتفاع آن تا ۵/ ۱ متر می‌رسد. ساقه آن دارای شیار‌های طولی موازی است. برگ‌های آن با بریدگی عمیق به طوری است که برگ تبدیل به نخ‌ها می‌شود. دمبرگ‌ها در نزدیک ساقه حالت غلاف پیدا می‌کند.

گل‌های آن زرد و بدون طبق به صورت چتر گروهی در انتهای شاخه گل‌دهنده ظاهر می‌شود. میوه آن کوچک به طول ۱۲- ۶ میلی‌متر و عرض ۳- ۲ میلی‌متر که طرفین آن ضخیم است.

برگ رازیانه را پس از رشد کامل گیاه و بی‌درنگ قبل از آغاز ظهور گل‌ها و یا در شروع باز شدن اولین گل برداشت می‌کنند، یعنی در حدود ماه خرداد. تخم رازیانه را که مهمترین قسمت مکملی آن است، وقتی که میوه‌ها زرد رنگ شد می‌چینند و برای این کار سرشاخه‌های میوه دار را ظرف ۴ - ۳ هفته به تدریج که می‌رسند می‌چینند و تخم آن را می‌گیرند.ریشه رازیانه را که ضخیم و مخروطی شکل به رنگ سفید و معطر است، پس از خارج کردن از زمین خوب شسته تمیز کرده قطعه قطعه کرده و خشک می‌کنند.

ترکیبات غذایی رازیانه

روغن لیماراز، متیل چاویکول، لیمونن، انیستون، تانن، کینون، قند، مس و ویتامین‌های گروه A. آب برگ تازه رازیانه را جوش دهند تا دو سه جوش بخورد و کف آن را با عسل رازیانه در چشم بکشند برای قطع آب آمدن از چشم و تقویت روشنایی و بینایی چشم نافع است.

منطقه رویش گیاه

در شمال ایران، گرگان رحیم آباد بین فارسیان و شاه پسند، تپه مراوه، دره هراز، اصفهان، گل سفید، اطراف شهرکرد، خوزستان، آذربایجان، تبریز، کردستان، کرمان، ده بکری و خراسان بصورت خودرو می‌روید.

خواص عسل رازیانه

رازیانه یک گیاه دارویی بسیار معطر و طعم‌دار است که علاوه بر جنبه درمانی در آشپزی نیز کاربرد دارد. عسلی که از گل‌های رازیانه به دست می‌آید، دربردارنده همه خواص رازیانه است. طبع عسل رازیانه همانند طبع خود گیاه، گرم است.

مهم‌ترین خواص عسل رازیانه

عسل رازیانه همانند خواص دیگر عسل‌ها مانند عسل کوهستان , عسل کنار , عسل چهل گیاه سرشار از مواد آنتی‌اکسیدان است که با رادیکال‌های آزاد مقابله کرده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بروز سرطان می‌شود.
یکی از مهم‌ترین خواص عسل رازیانه، اثرات مفید آن برای خانم‌ها است. مصرف این عسل قاعده‌آور بوده و درمان مفیدی برای تنبلی تخمدان و تسکین قاعدگی دردناک است. مصرف عسل رازیانه باعث افزایش میل جنسی زنان می‌شود. عسل رازیانه با دربرداشتن مقادیر زیاد اسید فولیک، از ناهنجاری‌های جنینی پیشگیری و به بهبود خلق و خو کمک می‌کند.

از دیگر خواص عسل رازیانه برای زنان، کمک به زایمان آسان است. همچنین مصرف مداوم این عسل در دوران شیردهی، به افزایش شیر مادران شیرده کمک خواهد کرد.

مصرف عسل رازیانه برای دستگاه گوارش مفید است و به بهبود سوء هاضمه و نفخ کمک می‌کند. خوردن این عسل، سیری طولانی مدتی ایجاد می‌کند و باعث کم شدن اشتها می‌شود، در نتیجه برای لاغری و کاهش وزن یکی از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌آید. عسل رازیانه همزمان باعث افزایش قوای جسمی و تامین نیاز‌های غذایی بدن می‌شود.

عسل رازیانه خاصیت ضدعفونی کننده و ضد میکروب دارد. از این ماده دارویی می‌توان به صورت موضعی برای درمان زخم‌های سطحی و ضد عفونی کردن پوست استفاده کرد.گیاه رازیانه طبع گرم و خشکی دارد. از همین رو عسل تهیه شده از آن برای دفع بلغم و صفرا مفید است.کاهش سرفه، بهبود گلو درد و درمان سرماخوردگی از دیگر خواص عسل رازیانه است. این عصل خاصیت خلط‌آور دارد همچنین مصرف این عسل، به بهبود درد ناشی از فتق کمک می‌کند.
استفاده از عسل رازیانه به کاهش کلسترول و فشار خون کمک می‌کند. از این رو برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی مفید است.

+ نوشته شده توسط Sanateshargh2018 در ، یک بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر