تبلیغات

طبقه بندی انواع عسل

۰

طبقه بندی انواع عسل بر مبنای چه عواملی صورت می گیرد؟به طور کلی، عسل طبیعی از شکرهایی به نام فروکتوز و گلوکز و مواد دیگری مانند اسیدها و آنزیم های ارگانیک تشکیل می شود. در این مقاله به بررسی طبقه بندی انواع عسل می پردازیم.

طبقه بندی انواع عسل

رنگ انواع عسل از بی رنگ تا قهوه ای تیره و تقریبا سیاه متغیر بوده و محصولات عسل طبیعی به صورت کاملا مایع، کرم مانند یا کاملا منسجم (کریستال شده) موجود هستند. طعم و عطر انواع عسل طبیعی نیز بر اساس منابع گیاهی و جغرافیایی آن متغیر است. طبقه بندی انواع عسل شامل موارد زیر می باشد:

  • طبقه بندی انواع عسل با توجه به رنگ آنها
  • طبقه بندی انواع عسل با توجه به بافت آنها
  • طبقه بندی انواع عسل با توسط به منشا آنها
  • طبقه بندی انواع عسل با توجه به متدولوژی کندوی عسل
  • طبقه بندی انواع عسل با توجه به طبع (گرم یا سرد بودن) آنها
  • طبقه بندی انواع عسل های طبیعی با توجه به تنوع گیاهی آنها

طبقه بندی انواع عسل با توجه به رنگ آنها

طبقه بندی انواع عسل

طبقه بندی انواع عسل

رنگ انواع عسل، در واقع اولین عاملی است که در مشاهده عسل یا خرید این محصول توجه ما را به خود جلب می کندو این باور عمومی وجود دارد که هرچه رنگ یک عسل تیره تر باشد، آن محصول به احتمال زیاد طبیعی بوده یا کیفیت بهتری دارد.

آیا واقعا می توان از روی رنگ عسل از طبیعی یا تقلبی بودن آن خبردار شد؟

طبقه بندی انواع عسل

طبقه بندی انواع عسل

  • واقعیت این است که رنگ عسل را، ابتدا منشا گیاهی آن مشخص می کند، به این معنا که بسته به گیاهانی که زنبور عسل از شهد آنها تغذیه کرده است، عسل به دست آمده ممکن است رنگ تیره یا روشن داشته باشد. برای مثال، عسل طبیعی اسطوخودوس شفاف و عسل طبیعی پونه کوهی قهوه ای تیره هستند.
  • نکته دیگر آن است که حرارت دادن عسل، معمولا باعث تیره تر شدن رنگ آن می شود. بنابراین شدت رنگ یک عسل، لزوما نشان دهنده کیفیت خوب آن نیست. همچنین رنگ عسل طبیعی با گذشت زمان تیره تر می شود و در مناطقی که دمای بالاتری دارند، این تغییر رنگ سریع تر اتفاق می افتد.
  • در مقایسه رنگ عسل ها و دسته بندی آنها بر این اساس، می توان گفت که عسلی که به صورت طبیعی و نه با گرم کردن، تیره تر است، محتوای آنتی اکسیدانی و مواد معدنی بیشتری دارد. همچنین در حالت کلی، عسل طبیعی تیره تر، دارای طعم تندتری نسبت به عسل های دارای رنگ ملایم است.

مطالبی در بالا برای شما گفته شد می توانند به شما در خرید عسل ارگانیک و تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی شما را کمک کند!

طبقه بندی انواع عسل با توجه به بافت آنها

طبقه بندی انواع عسل

طبقه بندی انواع عسل

تمامی انواع عسل طبیعی، زمانی که از کندو خارج می شوند، مایع هستند و در طول زمان به صورت کریستالی درمی آیند. این اتفاق در بعضی از انواع عسل پس از گذشت چند هفته، برخی بعد از چند ماه و برخی دیگر پس از گذشت چند سال یا حتی بیشتر، رخ می دهد. محتوای گلوکز موجود در عسل، مقدار ویسکوزیته و چسبناکی انواع آن را مشخص کرده و تفاوت میان عسل مایع و کرم مانند، در هنگام کاربرد و استفاده از آن (برای مثال در نوشیدنی های داغ یا نان) اهمیت می یابد، گرچه طعم و رنگ آنها هم، در این مورد از عوامل تاثیرگذار هستند.

طبقه بندی انواع عسل های طبیعی با توجه به تنوع گیاهی آنها

طبقه بندی انواع عسل

طبقه بندی انواع عسل

عسل مونو فلور یا عسل تک گل:

یکی از انواع عسل طبیعی که از شهد یک منبع گیاهی خاص تولید شده باشد، به نام عسل تک گل شناخته می شود. زنبورهای عسل، غریزه ای ذاتی دارند که در شعاع ۴ کیلومتری کندوی عسل بمانند، چرا که توانایی زندگی فردی را ندارند. برای تولید عسل تک گل، پرورش دهنده، کندوها را به صورتی قرار می دهد که زنبورهای موجود در آن تنها به یک گل یا گیاه دسترسی داشته باشند.

به طور قطع، انجام این فرایند و هدایت زنبورها به طور کامل، غیر ممکن است، بنابراین، همه عسل های تک گل حاوی مقادیری از نکتار گیاهان دیگر، ولی به صورت بسیار کم هستند. بنابراین، اگر حداقل ۵۰٪ از شهد موجود در یک عسل طبیعی از یک منبع گیاهی یکسان آمده باشد، آن محصول به عنوان عسل تک گل در نظر گرفته می شود.

عسل پلی فلور یا چند گیاه:

طبقه بندی انواع عسل

طبقه بندی انواع عسل

این نوع عسل طبیعی، توسط زنبورهایی تولید می شود که از شهد انواع گیاهان و گل ها تغذیه کرده باشند. عسل چند گیاه، محصولی بسیار رایج بوده و به نام عسل وحشی هم شناخته می شود.

طبقه بندی انواع عسل با توسط به منشا آنها

عسل نکتار یا فلور:

یکی از انواع عسل است که از نکتار یا شهد گیاهان به دست آمده است.

عسلک یا عسل ترشح:

این عسل از ترشح ناشی از حشرات ساکن در گیاهان (نیم بالان)، که معمولا در گیاهان همیشه سبز یا برگ ریز یافت می شوند، تولید می گردد. برخی از انواع عسلک شامل عسل جنگل و عسل کاج هستند. عسلک غالبا رنگ تیره و مزه قوی و تلخ دارد.

طبقه بندی انواع عسل با توجه به متدولوژی کندوی عسل

طبقه بندی انواع عسل

طبقه بندی انواع عسل

عسل ارگانیک به نوعی عسل اطلاق می شود که برچسب ضمانت نامه آن توسط یک سازمان مستقل ارائه شده باشد. برای گرفتن گواهی محصول ارگانیک، این نوع از انواع عسل باید خواسته ها و نیازهای زیر را برآورده کند:

عسل ارگانیک باید از منطقه ای آمده باشد که تا شعاع ۵ تا ۷ کیلومتری آن هیچ کارخانه یا کارگاه صنعتی، هیچ کشاورزی غیر ارگانیک و هیچ بزرگراهی یا اتوبانی وجود نداشته باشد. برای تولید عسل ارگانیک، زنبورهای عسل باید شهد را از ذخایر طبیعی و گیاهان و محصولات زراعی عاری از GMO جمع آوری کرده باشند.

زنبورها از عسل تولید شده توسط خودشان تغذیه کرده باشند و نه از آب شیرین شده با شکر تصفیه شده.

برای تولید این نوع عسل، پرورش دهنده زنبور باید حشرات مضر را با دست و نه با آنتی بیوتیک های مصنوعی دفع کرده باشد.

طبقه بندی انواع عسل با توجه به طبع (گرم یا سرد بودن) آنها

طبقه بندی انواع عسل

طبقه بندی انواع عسل

افراد گرم مزاج بسیاری هستند که با تصور گرم بودن طبع عسل و اینکه مصرف عسل برای آنها عوارض جانبی در پی دارد، خود را از مصرف این ماده خوراکی شگفت انگیز محروم می کنند. اما واقعیت این است که طبع انواع عسل طبیعی، بسته به مزاج نوع گیاهی که زنبور از آن تغذیه کرده است، متفاوت بوده و ممکن است، گرم یا سرد باشد. بنابراین، شما می توانید به جای کنار گذاشتن عسل به طور کلی، با دانستن طبع و مزاج هر کدام از انواع عسل و شناسایی محصولی که بهترین سازگاری را با بدن شما داشته باشد، قدم بسیار بزرگی در راه بهبود سلامتی خود بردارید. این اطلاعاتی که قرار است در مورد طبع انواع عسل در اختیارتان قرار بگیرد، بسیار خوب است که بدانید دقیقا چگونه خرید عسل طبیعی داشته باشید!!

انواع عسل های طبیعی با طبع گرم

عسل باریجه خیلی گرم، عسل های آویشن، کوهی، رازیانه، اسطوخودوس و زیرفون گرم و عسل های گون،آفتابگردان، اقاقیا و مریم گلی  و همچنین طبع عسل شبدر نسبتا گرم هستند. افراد گرم مزاج بهتر است از مصرف این عسل ها اجتناب کرده یا تحت نظر پزشک و با احتیاط، از آنها استفاده کنند.

طبقه بندی انواع عسل

طبقه بندی انواع عسل

انواع عسل های طبیعی با طبع سرد یا ملایم

عسل کُنار سرد و عسل های گشنیز، عناب، اکالیپتوس، بلوط و تمشک ملایم هستند. بنابراین اگر مزاج یا طبع گرمی دارید، برای جای دادن عسل در رژیم غذایی خود، این عسل ها را در نظر داشته باشید. همچنین افراد دارای هر طبعی، می توانند از عسل مرکبات یا بهار نارنج بهره ببرند.

عسل ماده ای که معجزه می کند

وقتی می‌خواهید عسل بخرید اطمینان حاصل کنید عسل خام، فیلتر نشده، ۱۰۰ درصد خالص و از یک منبع مطمئن باشد. با خرید عسل از هانی رژینا دیگر نگران تقلبی بودن عسل نباشید و با خیال راحت عسل طبیعی را برای سفره خانواده خود تهیه کنید. برای مشاهده محصولات هانی رژینا می توانید به قسمت فروشگاه آن سر بزنید.

فروشگاه اینترنتی خرید عسل طبیعی با مناسب ترین قیمت

عسل هانی رژینا ، تولید کننده انواع عسل ارگانیک و عسل درجه یک می باشد.فروشگاه اینترنتی هانی رژینا می تواند هر مقدار عسل که مورد نیاز شما باشد را برای شما ارسال نماید. برای خرید عسل ارگانیک و خرید عسل درجه یک کافیست با شماره تلفن های ما تماس حاصل نمایید. همچنین برای مشاهده لیست قیمت عسل ارگانیک و درجه یک کلیک نمایید.

+ نوشته شده توسط Sanateshargh2018 در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر