تبلیغات

زگیل تناسلی

۰

تبخال ناحیه تناسلی عبارت است از یک عفونت ویروسی ناحیه تناسلی که از راه آموزش آمیزشی انتقال می یابد. عفونت در مردان و زنان می تواند رخ دهد. از جمله نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد عبارتند از مجاری تناسلی ، گردن رحم، رانها و آلت تناسلی، تبخال تناسلی معمولا همراه با سایر بیماریهای آمیزشی رخ می دهد. از دیگر بیماری هایی که در ناحیه تناسلی رخ می دهد ، می توان به بواسیر ، فیشر ، فیستول و توده های ناحیه تناسلی اشاره کرد . درمان تمام بیماری های ذکر شده در شفا کلینیک به طور تخصصی و بدون درد و بیهوشی انجام می پذیرد .

 

علائم شایع در بیماری تبخال ناحیه تناسلی

تاولهای دردناک که قبل از آن خارش، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه تناسلی وجود دارد. در زنان تاول‌ها ممکن است با درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و نیز پیشابراه گسترش یابد . بعد از چند روز تاول ها می ترکند و از آنها زخم های کم عمق و دردناک بر جای می‌ماند که یک الی سه هفته به طول می انجامد.

سوزش و مشکل در دفع ادرار

بزرگ شدن گره های لنفاوی

تب و احساس کسالت

علل بروز تبخال ناحیه تناسلی

یک ویروس تبخال هرپس نوع .۲ ویروس تبخال نوع ۱ باعث تبخال ناحیه دهانی می شود، البته گاهی عامل تبخال ناحیه تناسلی نیز هست.

 تبخال ناحیه تناسلی از راه آمیزشی و در صورت وجود ضایعات فعال انتقال می‌یابد. ضایعات ممکن است روی دستها و دهان نیز باشند. از زمان تماس با ویروس ۲ الی ۷ روز طول میکشد تا علائم ظاهر شوند گاهی عفونت بدون هیچگونه علائم اولیه انتقال می‌یابد ولی بعداً خود را نشان میدهد.

تبخال ناحیه تناسلی

عوامل افزایش دهنده خطر تبخال ناحیه تناسلی

  • وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کرده باشد.
  •  مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای سرطان.
  •  استرس (افزایش استعداد ابتلا به عفونت اولیه یا عود عفونت). استرس ممکن است باعث کاهش کارآیی پاسخ ایمنی، که معمولا رشد ویروس را متوقف می کند، شود.
  •  سیگارکشیدن
  •  سایر عواملی که می توانند باعث عود بیماری شوند عبارتند از آسیب به ناحیه تناسلی، عادت ماهانه، آفتاب گرفتن و وجود یک عفونت دیگر.

پیشگیری از تبخال ناحیه تناسلی

در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال)، باید از آمیزش خودداری شود.

 در صورت وجود عفونت غیرفعال، خصوصاً اگر عود مکررعفونت فعال وجود داشته باشد، باید ازکاندوم استفاده شود.

 اگر حامله هستید، حتما سابقه تبخال تناسلی یا هرگونه ضایعه ناحیه تناسلی را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا باید اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزاد انجام شود .

حتی المقدور از استرس پرهیز کنید.

عواقب مورد انتظار

در حال حاضر نمی‌توان تبخال ناحیه تناسلی را معالجه کرد، اما با درمان می توان علائم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری کرد.

 در هنگامی که علائم وجود ندارند، ویروس به حالت خفته در آمده است. وقتی که ویروس دوباره فعال شود علائم باز می‌گردند. بازگشت علائم به معنای عفونت جدید نیست.

 میزان ناراحتی از فرد به فرد و در یک فرد نیز در زمان های مختلف، متفاوت است. همچنین میزان ناراحتی در اولین بار عفونت بیشتر از عود های بعدی است.

 

عوارض احتمالی
  • گسترش عفونت ویروسی به تمام بدن و مرد در بیمارانی که ناچارند داروی ضد سرطان یا مهار کننده دستگاه ایمنی مصرف کنند.
  • انتقال عفونت به نوزاد تازه به دنیا آمده از مادر آلوده که می‌تواند یک عفونت گسترده و تهدیدکننده جان نوزاد را ایجاد کند .
  • عفونت باکتریایی ثانویه.

اصول کلی در تبخال ناحیه تناسلی

تشخیص معمولا با دیدن تاول ها داده می شود، اما برای تایید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

 درمان با هدف تخفیف علائم و پیشگیری از عوارض صورت می‌گیرد.

 لباس زیر باید نخی باشد.

 برای کاهش درد به هنگام ادرار می توان از آب گرم در ناحیه استفاده کرد.

 نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چای خوری نمک ریخته شده باشد می‌توانند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول ها را کاهش دهد.

حتی المقدورشیوه زندگی خود را به طوری تغییر دهید که استرس کمتری در زندگی داشته باشید خانم ها باید سالانه تحت بررسی پاپ اسمیر و معاینه قرار گیرند تا از نبودن هر گونه عارضه اطمینان حاصل شود.

تبخال ناحیه تناسلی

داروها

داروهای ضد ویروسی خوراکی غالباً برای درمان اولین حمله عفونت تبخال ناحیه تناسلی و عود عفونت تجویز می شوند. در بعضی از بیماران این داروها ممکن است برای پیشگیری نیز تجویز شوند. نوع موضعی مالیدنی این داروهای ضد ویروسی نیز موجود هستند اما به اندازه خوراکی موثر نیستند.

 داروهای ضد درد خفیف مثل استامینوفن

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

تا زمان برطرف نشدن علائم باید از آمیزش خودداری شود

رژیم خاصی توصیه نمی‌شود

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان علایم تبخال ناحیه تناسلی را دارید.

اگرعلی‌رغم درمان‌ علایم در عرض یک هفته رو به بهبود نگذارند.

 اگر علی‌رغم درمان‌ علایم بدتر شوند

  اگر خونریزی غیرمعمول یا تورم رخ دهد.

 اگر به هنگام درمان دوباره تب بازگردد یا اینکه احساس ناخوشی یا کسالت در شما به وجود آید.

رزرو نوبت

+ نوشته شده توسط Sanateshargh2018 در ، ۲ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر